آموزه های اعتقادی بهاییت

اصول اعتقادی و احکام فرقه بهاییت چگونه است؟

بهاییت فرقه ای انشعاب یافته از فرقه "بابیه"است که اصول،مبانی اعتقادی واحکام آن را در بر می گیرد.بنیان گذار فرقه بابیه "علی محمدشیرازی"از طریق آشنایی با فرقه "شیخیه"اطلاعات محدودی پیرامون مسایل عرفانی،تفسیر آیات واحادیث کسب نمود.پس از مرگ سید کاظم رشتی،سید علی محمد در ابتداخود راباب و نایب خاص امام زمان و پس از اندک زمانی در بالای منبر به مردم اعلام می دارد "من خود امام زمان هستم"و به مرور زمان پس از آنکه گروهی ازپیروانش با جسارت اساس اسلام رامنسوخ داشتند علی محمد باب پا رافراتر نهاده و از ادعای مهدویت به ادعای نبوت تغییر شکل می دهد.وبا نوشتن کتاب"بیان"به نسخ احکام شریعت اسلام می پردازد و سرانجام در آخرین نوشته اش به نام "لوح هیکل الدین"مدعی مقام الوهیت نیز میشود.

 

عقایدبهاییت:

منابع اعتقادی واحکام بهاییان،نوشته های سیدعلی محمدباب،میرزاحسینعلی بهاءالله ،عبدالبهاءوتاحدی نیز شوقی افندی است که از نظر بهاییان مقدس بوده ودر مجالس ایشان خوانده می شود.ودو کتاب اقدس و ایقان میرزا حسینعلی نزدآنان از اهمیت خاص برخوردار است.بیشتر عقاید بهاییت در محور میرزا حسینعلی است.که به چند نمونه آن اشاره میکنیم:1-نسخ اسلام:با ظهور سید علی محمد باب اسلام پایان گرفته و اینک دین جدید ظهور کرده ومردم همگی باید بهایی شوند.

2-شناخت بهاءالله3-بهاءالله دارای مقام الوهیت وربوبیت است4-بهاء مژده انبیاء گذشته وباب است یعنی سیدعلی محمدباب هم پیامبروهم مژده رسان بهاءالله بوده و باظهور اوقیامت برپاشده است.5-به علاوه امروز بهاییت به آموزه های 12گانه ای پرداختهاز قبیل:ترک تقلید-تطابق دین باعلم وعقل-وحدت اساس ادیان-ترک تعصبات-تعدیل معیشت عمومی -تساوی حقوف زن ومردتعلیم وتربیت اجباری-صلح عمومی و تحریم جنگ.

احکام بهاییت:

منبع اصلی احکام در میان بهاییان کتاب اقدس است من جمله احکام بهاییان: 

1-نماز:آنان موظف به نماز روزانه اند که از اول بلوغ واجب و بر3نوع(صغیر،وسطی ،کبیر)استوهر بهایی مخیر به انجام یکی می باشد.قبله شان قبر میرزا حسینعلی درشهرعکااست وکسی که آب ندارد به جای وضو5بار می گوید "بسم الله الاطهرالاطهر"

2-روزه:هرسال 19 ماه دارد وهر ماه 19روز،روزه 19روز در آخرین ماه سال واجب است که عید نوروز، عیدفطرشان میباشد.

3-حج:زیارت محل تولد باب درشیراز وخانه حسینعلی میرزا در بغداددر همه ایام به جای زیارت کعبه قرار داده شده است.

4-ازدواج وزنا:ازدواج با بیش از دو زن حرام است و همچنین ازدواج با محارم مگر با زن پدرمنع نشده و حد زنا در مرحله اول 9مثقال طلاودر مرحله بعد 18 مثقال به بیت العدل پرداخته میشود.

5-حجاب:حجاب زنان ملغی گردیده و بی حجابی آزاد می باشد.

6-مطهرات5چیز است:آتش،هواآب،خاک وکتاب بیان ودر صورت تطهیر با هر کدام باید آیه تطهیر "الله الاطهر"خوانده شود.

7-نجاسات:بهاییت چیزهایی که در اسلام،نجس شمرده اند پاک وطاهر می داند.

8-ربامعاملات ربوی آزاد و ربا خواری حلال است.

9-سیاست:به شدت از دخالت در سیاست منع شده است.

بدین گونه عوامل استعماری جریان انحرافی بهاییت به مرور ودر مراحل مختلف به منسوخ اعلام نمودن دین اسلام و نفی وانکار نبوت،امامت،معادوتعالیم وقوانین واحکام مقدس و نورانی قرآن می پردازند.

/ 4 نظر / 8 بازدید
تبادل لینک

سلام خداييش وبلاگ خوبي داري. یه سر بهم بزن تا با هم تبادل لینک کنیم منتظرتم. یادت نره نظر هم بدی. http://mihancrack.ir

یعقوب

کسب درآمد از اینترنت آسان شد! بهترین سایت های اینترنتی کسب درامد تضمینی وقابل اعتماد.

زهرا سادات

سلام دوست جونم ! ... اگر با جنبه هستی و دانشجویی بیا تو بزرگترین جامعه مجازی دانشجویان : یونی کده ! اگه دانشجو نیستی و بی جنبه ای بی خیال ... unikade.ir

بهترین سایت دوست یابی ایران

سلام تا کنون به داشتن دوستانی که شما را در نت همراهی کنند فکر کرده اید؟ ایا تاکنون به داشتن دوست یا دوستان صمیمی در نت اندیشیده اید؟ آیا توجه داشته اید که چقدر نظرات دوستانتان به صورت آنی در مورد نوشته هایتان به شما کمک میکند؟ آیا تا به حال امکان ایجاد گروهی اختصاصی را با دوستانتان داشته اید؟ آیا تا به حال توانسته اید خودتان نظر سنجی ایجاد و یا مسابقه برگزار کنید؟ آیا تا به حال با سایتها و وبلاگهایی که شمارا به تبادل لینک دعوت کرده و عمل نکرده اند برخورد کرده اید؟ در سایت تفریحی آنافیس همه ما عضو یک خانواده ایم شما میتوانید با عضویت درین سایت از کلیه امکانات استفاده کنید پس از عضویت و ورود به سایت : به نوار مشکی بالا صفحه توجه کنید با کلیک بروی گزینه صفحه اصلی که اولین گزینه، روی نوار مشکی هست، میتوانید اخرین ارسالهای اعضای خانواده را مشاهده کنید همینطور در صفحه اصلی، به ستون سمت چپ توجه داشته باشید مطالبی که دوستان شما به صورت خصوصی و یا عمومی ارسال میکنند درین ستون، به رنگ قرمز درامده و مشخص هست شما میتوانید درین خانواده تصاویر،فیلمها و نوشته هابتان را با دیگران به اشتراک بگذارید دوستان زیادی داشته باشید